رزرو آنلاین پروازهای داخلی و خارجی
.
جمعه 4 فروردین 1402 ** 24/03/2023

استانبول

 
معرفي
استانبول (كنستانتينوپل) تنها شهري‌ست كه بين دو قاره تقسيم شده است. نواحي اروپايي و آسيايي استانبول به وسيله ي بغاز بوسفر(Bosphorus) از هم جدا شده اند. قلب تپنده ي منطقه ي قديمي استانبول، مسجد سلطان احمد (Sultanahmet Mosque) و بازار بزرگ و سنتي نزديك آن است. مركز اصلي بخش مدرن استانبول، ميدان تقسيم (Taksim Square) با رستوران ها و مراكز خريد است كه هتل هاي زيبا در آن قرار دارد. شهري كه يك زمان مركز امپراتوري بزرگ عثماني بوده پس از گذشت حدود دو قرن دوباره به شكوه خود بازگشته است. استانبول شهري زنده و پر انرژي‌ست كه جادوي آن روي هر مسافر تاثيري عميق مي‌گذارد. تركيب دنياي ديروز و امروز به زيبايي در استانبول به چشم مي خورد. چايخانه هاي سنتي در كنار كافه هاي شيك، مساجد و بناهاي تاريخي مقابل گالري ها و سازه هاي مدرن. شهر استانبول به خوبي از عهده‌ي اين تركيب دلنواز برمي‌آيد. استانبول در گذشته قسطنطنيه (كنستانتينوپل) خوانده مي شد و پايتخت دولت بيزانس يا روم شرقي بود. هنوز هم مي توان بخشي از ديوارهاي بازمانده از آن دوران را در شهر ديد.
 
مــــــردم استــــــانبـــــــــول
مردم استانبول آرام، پر حرف و گرم هستند. علاقه ي زيادي به صحبت درباره ي مسايل روز در هنگام نوشيدن يك استكان چاي دارند. مردم اين شهر با افتخار زياد به تاريخ، فرهنگ و تمدن خود مي بالند. علاقه به ورزش و به خصوص فوتبال در خون استانبولي هاست. مردم استانبول خانواده محورند و دوست دارند تعطيلات خود را در كنار نزديكان بگذرانند.
 
مناسب تـرين زمان براي سفـر
بهترين زمان براي بازديد از استانبول در فصل بهار از فروردين تا خرداد و پاييز از شهريور تا آبان است . از ماه هاي تير تا شهريور هوا گرم و شرجي‌ست و خيلي از مردم آنجا نيز به سواحل غربي و جنوبي تركيه پناه مي برند. زمستان هاي استانبول سرد و برفي‌ست. مراقب باشيد در ماه تير همزمان با مسابقات اتومبيل راني فرمول يك (Formula1) نرخ ها در استانبول به شدت بالا مي رود، بهتر است چند روز صبر كنيد و پس از اتمام آن به اين شهر زيبا سفر كنيد.
رفت و آمد :
 • در شهر استانبول، تاكسي فراوان است و به راحتي با اشاره ي دست مي توانيد آنها را متوقف كنيد. بيش تر تاكسي ها به تاكسي متر مجهز هستند كه در شب ها نرخ شان دو برابر مي شود. در استانبول بايستي مراقب دو نوع راننده ي تاكسي باشيد. :
 • دسته ي اول كساني اند كه خيلي سريع و بي احتياط رانندگي مي كنند كه با گفتن كلمه ي «Yavas» (يواش) از آنها بخواهيد آرام رانندگي كنند.
 • دسته ي دوم كساني اند كه سعي دارند با حيله نرخ خود را بالاتر بگيرند. آنها به شما مي گويند تاكسي متر كار نمي كند يا سعي در رسيدن به نرخ توافقي دارند. توصيه مي شود سوار نشويد.
 • يك حيله ي ديگر اين است كه ساعت تاكسي متر را دستكاري مي كنند تا صبح ها هم به نرخ شب محاسبه شود. اينجا به تاكسي متر دقت كنيد كه روي آن كلمه ي روز «Gunduz» يا شب «Gece» نوشته باشد. اتوبوس هاي شهري راه بسيار مناسبي براي رفت و آمد در استانبول به شمار مي آيد. ساعت فعاليت آنها از 6:30 صبح تا 11:30 شب است و هزينه ي هر بليت حدود 1.3 لير تركيه است. از قطارهاي شهري و مترو نيز مي توانيد براي جابه جايي استفاده كنيد، راهي مناسب كه هزينه هاي آن با اتوبوس هاي شهري تقريبا يكسان است. براي جابه جايي دلنشين مي توانيد از قايق هاي موجود در بوسفر استفاده كنيد.
جاذبـــــــــه هاي ديـــــدنــي :
 • مسجد هاي سلطان احمد و ايا صوفيه
 • جاذبه ي توريستي : شاهكارهاي هنر اسلامي معماري بي نظير
 • سراي توپقاپي (Topkapi Palace) جاذبه ي توريستي: تاريخي، آشنايي با زندگي امپراتوران عثماني، نمايش آثار هنري و ادبي ايران مشكلات توريستي: شلوغي
 • بازار بزرگ استانبول جاذبه ي توريستي: معماري زيبا، تاريخي خريد، قيمت هاي مناسب مشكلات توريستي: شلوغي،مراقب اجناس تقلبي و جيب برها باشيد.
 • قايق سواري شبانه بر بوسفر جاذبه ي توريستي: تماشاي زيبايي هاي شهر و چراغاني استانبول، اگر همراه با شام باشد بهتر هم مي شود
 • جزاير اطراف استانبول(Adalar) جاذبه ي توريستي : طبيعت زيبا، فاقد هرگونه اتومبيل شخصي، فروشگاه ها، رستوران ها و ويلاهاي چوبي مشكلات توريستي: بسيار شلوغ در تابستان و بسته بودن برخي از هتل ها در زمستان
 • برج دختر (Kiz Kulesi) جاذبه ي توريستي: يكي از نمــادهــاي استانبول مشكلات توريستي: داخل برج خبر خاصي نيست
 • كاخ دولما باغچه جاذبه ي توريستي: معماري زيبا، تاريخي مشكلات توريستي: عدم امكان بازديد در روزهاي دوشنبه و پنج شنبه
 • موزه ي باستان شناسي جاذبه ي توريستي: تـــاريخي، فــرهنگي عتيقه ها و گنج هاي بي نظير مشكلات توريستي: عدم امكان بازديد در روزهاي دوشنبه

نظرات کاربران

نظر خود را بیان کنید

نام شما :

ایمیل :

نظرات