رزرو آنلاین پروازهای داخلی و خارجی
.
یکشنبه 13 آذر 1401 ** 04/12/2022

باغ نظر یکی از باغ‌های تاریخی استان فارس است که در خیابان کریم خان زند شهر شیراز نزدیک به میدان شهدا و روبروی ارگ کریم خان زند قرار دارد.

این باغ با انبوه درختان سر به فلک کشیده سرو و نارنج، سال‌ها پیش از به سلطنت رسیدن کریم خان زند احداث شده بود. کریم خان زند در زمان پادشاهی خود در این باغ عمارت کلاه فرنگی، ارگ، دیوانخانه و ساختمان‌های دیگری بنا نمود که محلی برای پذیرایی از مهمانان، سفیران خارجی و انجام مراسم رسمی و اعیاد گوناگون بوده است.

عمارت کلاه فرنگی که در وسط باغ نظر استقرار یافته، بنایی به شکل هشت ضلعی است. کف این عمارت نزدیک به 1.5 متر از سطح باغ بالاتر است. عمارت کلاه فرنگی از بیرون با کاشی‌های ظریف و زیبا تزئین یافته که قسمتی از آن نقش گل و بوته و قسمتی دیگر منظره شکارگاه و مجالس بزم است. داخل عمارت شامل یک تالار مرکزی گنبددار و چهار شاه‌نشین جانبی است که در حدّفاصل آن‌ها یک اتاق قرار دارد. دیوارهای محوطه وسط و اتاق‌های زاویه، مقرنس‌کاری است و نقاشی‌های بسیار زیبایی دارد که از نظر هنری کم‌نظیر است. روی بدنه و طاقچه‌های محوطه وسط عمارت، ده مجلس نقاشی به وسیله نقاشان دوره زندیه که معروف‌ترین آن‌ها آقا صادق نقاش بوده، تصویر شده است. در وسط محوطه داخلی عمارت کلاه فرنگی حوضی از سنگ مرمر یکپارچه ساخته شده است.